26 października: "Ryzyka i zagrożenia związane z wysokim (i nadmiernym) długiem publicznym".

Informacja

Serdecznie zapraszamy na zbliżający się panel dyskusyjny „Ryzyka i zagrożenia związane z wysokim (i nadmiernym) długiem publicznym”.

 
Wydarzenie odbędzie się 26 października w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Budynku C, auli II w godzinach 17:00-19:00.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich i obejmie sesję networkingową z poczęstunkiem.
 
Bardzo cieszymy się na organizację tego wydarzenia wspólnie z IREF. Głównym tematem dyskusji będą krótkoterminowe i długoterminowe gospodarcze konsekwencje wysokiego (i wciąż rosnącego) zadłużenia. Panel będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jaki poziom długu publicznego jest bezpieczny, jakie są warunki jego stabilności oraz jakie czynniki zwiększają ryzyko kryzysu finansów publicznych. Prelegenci omówią również wpływ stanu finansów publicznych na inflację oraz inflacji na stan finansów (na przykładzie Polski).
 
Główny prelegent: Ludwik Kotecki
 
Ludwik Kotecki jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej V kadencji. Do momentu powołania do RPP był doradcą ekonomicznym Marszałka Senatu RP. W latach 2017-2021 był konsultantem ekonomicznym i doradcą wielu instytucji i organizacji międzynarodowych. Jest pionierem zielonych finansów w Polsce. Dyrektor Instytutu Odpowiedzialnych Finansów, ekspert Centrum Myśli Strategicznych i Europejskiego Kongresu Finansowego. Członek Team Europe w Polsce. W latach 2017-2022 pełnił także funkcję Głównego Ekonomisty Caritas Polska. W latach 2008-2012 pełnił funkcje wiceministra finansów oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro w Polsce. W latach 2012-2015 był członkiem KNF i Przewodniczącym Rady BFG. W latach 2015-2016 pełnił funkcję zastępcy dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie.
 
Dyskutanci:
 
Dr Mateusz Szczurek 
 
Od 2016 roku jest ekonomistą regionalnym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, członkiem pięcioosobowej Europejskiej Rady Fiskalnej przy Komisji Europejskiej, oraz wykładowcą na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2013-2015 był ministrem finansów RP, współprzewodził grupie ministrów finansów Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Do 2013 był ekonomistą regionalnym ING Banku, a wcześniej głównym ekonomistą ING Banku Śląskiego. W latach 2011-2013, jako polski przedstawiciel zasiadał w Komitecie Doradczym Biznesu BIAC przy OECD. Wybrany europejskim ministrem finansów 2015 roku przez magazyn The Banker oraz ministrem finansów Europy Środkowo-Wschodniej przez Euromoney. Ma doktorat z Uniwersytetu w Sussex, studiował również na Uniwersytecie Warszawskim i Columbia University.
 
Dr Sławomir Dudek
 
Założyciel, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych, od 2023 r. pełni funkcję Obywatelskiego Rzecznika Przejrzystości Finansów Publicznych. Ekspert w zakresie finansów publicznych z ponad 23-letnim doświadczeniem w Ministerstwie Finansów. Przez wiele lat jako dyrektor kierował Departamentem Polityki Makroekonomicznej. Adiunkt w Instytucie Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.
 
Gość specjalny:
Prof Enrico Colombatto
 
Enrico Colombatto jest Profesorem Ekonomii Uniwersytetu Turyńskiego oraz Przewodniczącym Komitetu Naukowego IREF. Doktorat uzyskał w London School of Economics. Ma bogate doświadczenie, wykładając na uczelniach europejskich, jak i w Stanach Zjednoczonych, doradzając przy tym rządom i międzynarodowym organizacjom.
 
Partnerzy: Katedra Międzynarodowych Studiów Porównawczych, SGH, SKN Ekonomii Politycznej, IREF, SKN Ekonomicznej Analizy Prawa

.