Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Portal SGH > Polski > Aktualność

SGH na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju

2019-09-19 pl kategoria: informacja 

 
 

​Absolwenci i wykładowcy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie od lat są stałymi bywalcami Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Jednak w zeszłym roku nastąpił przełom – SGH zaangażowała się w „polskie Davos” w roli partnera merytorycznego, przygotowując oficjalny raport na temat społeczno-gospodarczych wyzwań Europy Środkowo-Wschodniej, który był szeroko komentowany w mediach. W tym roku postanowiliśmy pójść jeszcze dalej. Oprócz prezentacji raportu, przy krynickim deptaku powstała Strefa SGH, w której przez całe trzy dni toczyły się rozmowy, panele dyskusyjne z ekspertami uczelni oraz zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami świata biznesu i nauki, relacjonowane na żywo w mediach społecznościowych. Strefa SGH przyciągała wielu zainteresowanych pogłębieniem treści zawartych w prezentowanym raporcie - dziennikarzy, samorządowców, polityków, jak również sympatyków i absolwentów uczelni. Trzecim mocnym akcentem obecności SGH w Krynicy stało się wręczenie Nagrody Gospodarczej SGH – tzw. nagrody specjalnej Forum, podczas głównej gali „Człowiek Roku”.  Wyróżnienie z rąk rektora SGH, prof. Marka Rockiego odebrała Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Grupy Lux Med.
 
Głośny raport

Prezentacja raportu SGH okazała się jednym z najważniejszych wydarzeń pierwszego dnia forum, a wątki dotyczące przyszłości gospodarczej regionu Europy Środkowo-Wschodniej stały się tematem szerokiej debaty publicznej jeszcze przed oficjalną inauguracją wydarzenia. W tegorocznej edycji raportu eksperci przeanalizowali kwestie zamożności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zachodzące zmiany potrzeb transportowych, rozwój regionalnych innowacji ekologicznych, systemy opieki osób starszych, trendy optymalizacji i uszczelniania systemów podatkowych, dynamikę rynku pracy oraz rozwój rolnictwa. Badacze zajęli się także oceną walki z wykluczeniem w niektórych obszarach (inwestycje) oraz dobrych praktyk CSR na giełdach papierów wartościowych państw regionu. Zwrócili także uwagę na konieczność innowacyjnej cyfryzacji gospodarki, rolę analizy danych (Big Data) oraz przeanalizowali systemy wsparcia startupów w państwach regionu.


Strefa SGH przy krynickim deptaku
 
Po tak dobrym początku merytoryczne dyskusje przeniosły się do strefy SGH. Cykl transmitowanych w mediach społecznościowych rozmów redaktora Piotra Maślaka z ekspertami rozpoczęła prorektor prof. Hanna Godlewska-Majkowska tematem przyszłości samorządów terytorialnych. Dr Krzysztof Księżopolski z Katariną Hazuchową i Jakubem Kajmanowiczem omówili rozwój energetyki odnawialnej i technologii niskoemisyjnych. Jeszcze pierwszego dnia rozgorzały dyskusje podatkowe, a panel na temat podatku cyfrowego prowadzony przez prof. Dominika Gajewskiego wpisał się doskonale w rozważania na ten temat wywołane słowami wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a, który podczas wizyty w Warszawie uznał, że takie regulacje utrudniłyby wymianę handlową między Polską a USA. 
 
„Puls Biznesu”:
 
Drugi dzień forum i aktywności w strefie SGH rozpoczęliśmy rozmowami Piotra Maślaka z prezesem KGHM Marcinem Chludzińskim i rektorem SGH prof. Markiem Rockim, a tematem spotkań były globalne wyzwania stojące przed polskimi przedsiębiorstwami oraz polską gospodarką w najbliższej przyszłości. Następnie o systemach mobilności w obliczu rewolucji opowiadał prof. Wojciech Paprocki, a prof. Marek Góra odpowiadał na pytania dotyczące możliwości funkcjonowania państwa dobrobytu w XXI wieku. O tym, czy technologia może pomóc ograniczyć skutki starzenia się ludności na rynkach pracy, dyskutowali prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. Elżbieta Mączyńska oraz Dionizy Smoleń (PwC), a prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki zabrał ważny głos w dyskusji o bezrobociu technologicznym u progu czwartej rewolucji przemysłowej. Duży panel, powiązany z premierą książki, na temat kształtowania liderów poprowadził prorektor prof. Piotr Wachowiak. Dyskusja z udziałem przedstawicieli świata biznesu Bartosza Ciołkowskiego (Mastercard), Marty Pszczoły (Santander), Anny Rulkiewicz (Lux Med), Ireny Picholi (Deloitte) oraz profesorów Katarzyny Kreczmańskiej-Gigol (KGHM/SGH) i Rafała Mrówki – również przyciągnęła wielu słuchaczy i została obszernie zrelacjonowana przez „Puls Biznesu”.

48725944882_ed024bf18b_z.jpg
 
„Puls Biznesu”
 
Resztę popołudnia w strefie SGH zdominował temat polityki gospodarczej, komentowany w rozmowie red. Piotra Maślaka z prof. Dariuszem Rosatim, który po zakończeniu dyskusji podpisywał swoją ostatnią książkę wydaną w Oficynie Wydawniczej SGH.

 
Nagroda gospodarcza dla Anny Rulkiewicz
 
Dużym wydarzeniem, oczekiwanym przez uczestników Krynicy oraz obserwowanym przez większość polskich mediów, jest coroczna gala nagród. W tym roku nowością było wręczenie specjalnego wyróżnienia Forum Ekonomicznego – Nagrody Gospodarczej SGH, którą z rąk rektora prof. Marka Rockiego odebrała Anna Rulkiewcz, prezes grupy LUX MED. – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie kształtuje i docenia liderów – podkreślił w laudacji rektor. – Dokonania Pani Anny Rulkiewicz doprowadziły LUX MED na pozycję lidera prywatnej branży medycznej w Polsce i mają istotny wpływ na rozwój ważnego sektora polskiej gospodarki.

48725543913_0aa15cb15c_z.jpg


 
Ostatniego dnia krynickiego forum w strefie SGH prezes GPW w Warszawie dr Marek Dietl opowiadał o najbliższych planach giełdy i perspektywie powrotu większych wzrostów na warszawski parkiet. Duże poruszenie wśród publiczności wywołała rozmowa prof. Elżbiety Mączyńskiej z Piotrem Maślakiem na temat prokrastynacyjnego aspektu rewolucji technologicznej, której aktualnie doświadczamy. Merytoryczną aktywność Strefy SGH na forum zakończyła prezentacja prof. Elżbiety Adamowicz i prof. Marka Rockiego na temat koniunktury gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Panel przyciągnął uwagę także zagranicznych dziennikarzy, którzy po zakończeniu debaty zadawali liczne pytania dotyczące prognoz dla gospodarki regionu w najbliższych latach.
 

Ścieżka startupowa
 
Na Forum Ekonomicznym w Krynicy coraz głośniej wybrzmiewa tematyka konieczności wspierania początkującej przedsiębiorczości. Zapleczem analitycznym tzw. ścieżki startupowej forum, realizowanej w specjalnej strefie StartUp, jest Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH. W tym roku obok przedstawicieli biznesu, w skład komisji eksperckiej oceniającej najlepsze startupy weszli również prorektor SGH prof. Piotr Wachowiak oraz dyrektor centrum Bartosz Majewski. Nagrody dla młodych przedsiębiorców wręczono na gali pożegnalnej forum.
 
SGH była, jak dotąd, jedyną uczelnią wyższą reprezentowaną na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Równie dużą radością napawa fakt, że w XXIX edycji Forum wystąpiliśmy przede wszystkim w roli strategicznego oraz merytorycznego partnera wydarzenia, które od niemal trzech dekad skupia na sobie wzrok poważnych komentatorów i obserwatorów życia gospodarczego naszego regionu Europy. Wyeksponowana aktywność SGH na forum, w tym szeroko komentowana w mediach treść raportu SGH pozwala mieć nadzieję na równie prężną obecność Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podczas przyszłorocznej, jubileuszowej, bo już 30. edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. 

 

Archiwum