Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Portal SGH > Polski > Aktualność

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

2018-10-03 dpir kategoria: informacja 

 

3 października 2018 roku Szkoła Główna Handlowa w Warszawie uroczystym posiedzeniem senatu zainaugurowała 113. rok akademicki w swej historii. Tradycyjnie w Auli Głównej przy al. Niepodległości 162 zebrali się studenci, doktoranci – przede wszystkim immatrykulowani słuchacze pierwszego roku – pracownicy, partnerzy i przyjaciele SGH, w tym rektorzy innych uczelni, parlamentarzyści, samorządowcy, ambasadorowie oraz przedstawiciele wielu instytucji współpracujących z najstarszą polską uczelnią ekonomiczną.

Przemówienie JM Rektora SGH prof. Marka Rockiego

Jego Magnificencja Rektor SGH prof. Marek Rocki na początku przemówienia pogratulował nowo przyjętym studentom pierwszej ważnej świadomej decyzji w dorosłym życiu, jaką był wybór dobrych studiów. Poinformował zebranych o ważnych dla uczelni wydarzeniach: przyznaniu dwóch istotnych wyróżnień – Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla studiów na kierunku finanse i rachunkowość oraz logo HR Excellence in Research nadawane jest przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrożyły strategię na rzecz zwiększania atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery pracowników naukowych. Ogłosił także, że jeden z liderów branży technologicznej – firmy Samsung – przystąpił do Klubu Partnerów. Rektor Marek Rocki zarysował też kierunek zmian, związanych z reformą systemu szkolnictwa wyższego i nauki: – Przygotowani jesteśmy dzięki dobrym decyzjom w latach 90. Wykorzystamy szansę nowego prawa, zachowując dotychczasową strukturę kolegiów. Zapowiedział też utworzenie jednej szkoły doktorskiej.

DSC_7175_small.jpg

Odznaczenia, list od prezydenta i wystąpienie minister Jadwigi Emilewicz

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zawierający słowa uznania dla pozycji SGH, odczytał sekretarz stanu Adam Kwiatkowski. Wręczył także pracownikom uczelni odznaczenia państwowe. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz swoje wystąpienie kierowała głównie do studentów, podkreślając, że to od nich zależy kształt przyszłej Rzeczypospolitej. Przed studentami bowiem najciekawsze lata rozwoju i zdobywania wiedzy, nie tylko od wykładowców, ale także w toku wzajemnych dyskusji i inspiracji: – Kroczycie w cieniu Academosa, a to zobowiązuje do dążenia do prawdy. Minister Emilewicz doceniła rolę SGH dla rozwoju polskiej gospodarki: – Dzięki takim uczelniom jak SGH udaje się przyciągnąć do Polski inwestorów zainteresowanych kapitałem ludzkim. Mówiła także, że bogata tradycja polskiej szkoły ekonomicznej inspiruje do odważnego kształtowania nowoczesnej gospodarki na fali 4. rewolucji przemysłowej.

MF_2018-10-03_Inauguracja_roku_akademickiego_uroczystosc_108_small.jpg

List wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina przypominający założenia reformy, w tym przekonanie, że wraz ze zmianami systemowmi musi wzrosnąć finansowanie nauki, przeczytał poseł Zbigniew Gryglas. Przekazał także symboliczny czek na kwotę ponad 12 milionów złotych dotacji inwestycyjnych dla SGH w postaci dwuletnich obligacji skarbu państwa.

W imieniu Klubu Partnerów nowego roku akademickiego pełnego innowacji życzył Wojciech Haase z Banku Millennium. Zauważył, że ze względu na wyjątkowo szybki postęp techniczny zawody pojawiają się i znikają. Jak będzie wyglądał rynek pracy w ciągu 5-10 lat? Automatyzacja sprawia, że te nowe dopiero trzeba wymyśleć, a to wymaga elastyczności od studentów i uczelni.

Przed immatrykulacją prorektor ds. nauki zarządzania prof. Piotr Wachowiak poprosił troje doktorów SGH – dr. Mikołaja Szadkowskiego, dr Barbarę Grabiwodę i dr Małgorzatę Korczak – o odebranie z rąk rektora nagród w I edycji konkursu na prace doktorskie.


Immatrykulacja studentów i doktorantów

Jak zwykle podczas inauguracji roku akademickiego kulminacją uroczystości była immatrykulacja studentów i doktorantów pierwszego roku, którą poprowadzili wspólnie rektor oraz prorektor ds. dydaktyki i studentów prof. Krzysztof Kozłowski i prorektor ds. nauki i zarządzania prof. Piotr Wachowiak. W ich imieniu wyrazy wdzięczności za dołączenie do wspólnoty akademickiej i nadzieje na przyszłość wyrazili przedstawiciele samorządów studenckiego i doktoranckiego: Michał Kulbacki oraz mgr Magdalena Kołton. Listy gratulacyjne z okazji 50-lecia immatrykulacji absolwentom wręczył prorektor ds. współpracy z zagranicą prof. Jacek Prokop.

DSC_7433_small.jpg

Po wykładzie inauguracyjnym na temat polityki monetarnej Eugeniusza Kwiatkowskiego, który wygłosił dr Jakub Skiba, prorektor ds. współpracy z otoczeniem prof. Hanna Godlewska-Majkowska wręczyła nagrody zwycięzcom w konkursie Żagle Biznesu dla młodych przedsiębiorców wywodzących się ze środowiska SGH.

Galeria zdjęć z uroczystości

Listy gratulacyjne i pozostałe informacje

 

Archiwum