Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Portal SGH > Polski > 110 lat SGH
 

 110 lat SGH

 Rok akademicki 2015/2016 jest 110. rokiem nieprzerwanej działalności Szkoły Głównej Handlowej
w Warszawie.

 

 Kalendarium obchodów

 

WRZESIEŃ 2016

 

 Wydarzenia, które się odbyły

 

CZERWIEC 2016

 • 6–8 VI 2016 – XXIII Sympozjum Naukowe pt. „Nowe paradygmaty w naukach ekonomicznych”, organizator KZiF
  XXIII Sympozjum Naukowe KZiF, zostało podzielone na trzy sesje tematyczne: pierwsza dotyczy poszukiwania nowego paradygmatu nauki o finansach, druga – nowych paradygmatów w naukach o zarządzaniu, a trzecia – heterogenicznych nurtów ekonomii.

 • 13 VI 2016 – Addressing the Competitiveness Challenges with Innovations and Institutional Changes, organizator Instytut Gospodarki Światowej, KGŚ
  Międzynarodowa konferencja naukowa, pt.: „Addressing Competitiveness Challenges with Innovation and Institutional Change”, będzie już XI doroczną konferencją organizowaną przez Instytut Gospodarki Światowej. Tegoroczna konferencja poświęcona będzie zagadnieniom związanym z konkurencyjnością, a także innowacyjnością oraz zmianami instytucjonalnymi analizowanymi w kontekście poprawy konkurencyjności gospodarek. Problematyka ta będzie omawiana zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia, z uwzględnieniem wniosków dla polityki gospodarczej.

 • 13-15 VI 2016 – CEMS Manager’s Meeting, organizator Dział Programów Międzynarodowych SGH
  Podczas spotkania omawiane są kluczowe sprawy związane z bieżącym funkcjonowaniem programu, w tym związane z wprowadzaniem zmian dokonywanych przez pozostałe ciała statutowe CEMS. Jest to też czas, podczas którego menedżerowie programu przygotowują propozycje i uwagi do strategii i planu działania organizacji na lata kolejne.

 • 19 VI 2016 – Dni sportu: czwórbój SGH, organizator Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, SGH

 • 20-21 VI 2016 – Konferencja Długoterminowe oszczędzanie, organizatorzy Polska Grupa Emerytalna PPG SGH, Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH
  Celem Konferencji jest integracja polskiego środowiska naukowego zajmującego się tematyką długoterminowego oszczędzania z punktu widzenia różnych dyscyplin naukowych. Wydarzenie to będzie doskonałą okazją do zaprezentowania wyników własnych badań, wymiany doświadczeń i nawiązania licznych kontaktów naukowych.

 • 23-24 VI 2016 – Konferencja Zarządzanie Łańcuchem Dostaw – w poszukiwaniu nowych źródeł przewagi konkurencyjnej, organizator Katedra Logistyki, KNoP
  W ramach konferencji planowanych jest szereg prezentacji i paneli dyskusyjnych podporządkowanych merytorycznie głównemu tematowi imprezy. Ich wspólnym mianownikiem jest podjęcie próby wskazania i pogłębionej analizy znaczenia zarządzania łańcuchem dostaw w kreowaniu przewagi konkurencyjnej firm, trendów rozwojowych tych łańcuchów oraz szerokiego spektrum problemów związanych z najlepszymi praktykami w zarządzaniu łańcuchem dostaw XXI wieku. W drugim dniu konferencji zaplanowana jest wizyta w nowoczesnym ośrodku zarządzania łańcuchem dostaw.

MAJ 2016

 • 8 V 2016 – Dni sportu: turniej tenisa, organizator Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, SGH

 • 9–11 V 2016 – Konferencja Naukowa z cyklu Przedsiębiorczość pt. „Przełamywanie dysonansów poznawczych jako czynnik stymulowania rozwoju nauk o finansach”, organizator Instytut Finansów we współpracy z Instytutem Rachunkowości, KZiF
  Na XII konferencji z cyklu Przedsiębiorczość zostaną omówione zagadnienia dotyczące kontrowersji wokół zakresu i standardów sprawozdawczości finansowej, efektywności, czy nieefektywności informacyjnej rynków finansowych, zmiany w sieci bezpieczeństwa finansowego oraz nieporozumień w zakresie form i źródeł pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa.

 • 11–13 V 2016 – VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona problemom zarządzania pt. „Przedsiębiorstwo inteligentne” w Kazimierzu Dolnym, organizator Instytut Zarządzania, KZiF
  Po raz szósty odbędzie się spotkanie środowiska nauk o zarządzaniu poświęcone jak zawsze ważnym problemom teorii i praktyki zarządzania. W tym roku dyskutować będziemy o problemach inteligentnego przedsiębiorstwa przyszłości.

 • 13 V 2016 – V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Modelowanie Danych Panelowych: Teoria i Praktyka", organizator Instytut Ekonometrii KAE
  13 maja 2016 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbędzie się piąta już edycja konferencji naukowej "Modelowanie danych panelowych: teoria i praktyka". Ta ciesząca się dużym zainteresowaniem w środowisku naukowym coroczna konferencja  ma na celu prezentację dorobku teoretycznego dotyczącego analiz danych panelowych oraz wyników empirycznych uzyskanych w szeroko pojętej dziedzinie nauk ekonomicznych z wykorzystaniem danych panelowych.

 • 14 V 2016 – Noc Rekina Biznesu w SGH, organizator Dział Rozwoju Edukacji SGH
  Gra miejska na terenie historycznego kampusu SGH organizowana w ramach wydarzenia Noc Muzeów. Przewodnikiem po kolejnych strefach tematycznych i atrakcjach będzie Rekin Biznesu August, dzięki któremu uczestnicy – rozwiązując różnorodne zadania – będą mogli poznać interesujące aspekty ekonomii i działalności biznesowej, a przy okazji zobaczyć słynną Aulę Spadochronową i zwiedzić na co dzień niedostępne miejsca w SGH.

 • 18 V 2016 – Akcja Dyplomacja, organizator SKN Spraw Zagranicznych
  Gala finałowa tegorocznej edycji Akcji Dyplomacji odbędzie się 18 maja w Zamku Królewskim w Warszawie.
  Jest to niepowtarzalna szansa dla najaktywniejszych uczestników spotkań w placówkach dyplomatycznych, by sprawdzić swoje umiejętności prowadzenia rozmowy z ambasadorami, przedstawicielami korpusu dyplomatycznego i instytucji międzynarodowych w praktyce.

 • 20 V 2016 – Konferencja Free Market Road Show, organizator Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju przy współpracy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie 
  Wydarzenie Free Market Road Show już po raz czwarty będzie gościć w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Podczas konferencji wystąpią zagraniczni i polscy goście, doświadczeni przedsiębiorcy, ekonomiści i prawnicy m.in. prof. D. McCloskey, prof. L. Balcerowicz, J. Chisholm i mec. R. Rewald. Najważniejsze tematy tegorocznej edycji to przedsiębiorczość a regulacje, konkurencja podatkowa a harmonizacja podatków oraz perspektywy polskiej gospodarki w kontekście wydarzeń globalnych. Konferencja w języku angielskim.

 • 20-21 V 2016 – I Zjazd uczestników CEMS Chance, organizator CEMS Club Warszawa
  CEMS Chance organizowany przez CEMS Club Warsaw w maju bieżącego roku będzie świętował swoją dziesiątą edycję. W I zjeździe oprócz zgłoszonych już niemal 200 osób wezmą udział także byli koordynatorzy, studenci, prelegenci i przedstawiciele firm, którzy wspierali projekt przez wszystkie dziesięć edycji. W ramach wydarzenia przewidywana jest uroczysta gala, warsztaty i badania pozwalające ocenić długofalowy wpływ projektu na uczestników.

 • 21 V 2016 – Dni sportu: turniej siatkówki plażowej, organizator Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, SGH

 • 21-22 V 2016 – Dni sportu: regaty żeglarskie, organizator Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, SGH

 • 23 V 2016 – Akademickie Rendez-Vous z Francją, organizator Instytut Studiów Międzynarodowych, KES
  Dwuczęściowe seminarium w formie dyskusji panelowych podsumowujące dotychczasową współpracę naszej uczelni z naukowym środowiskiem francuskim, dotyczącą wspólnych projektów edukacyjnych i badawczych.

 •  

KWIECIEŃ 2016

 • 8 IV 2016 – Konferencja Polish labour market: what do we learn about the unemployment patterns from the administrative individual data, organizator Katedra Ekonomii I, KAE
  Prezentacja dorobku teoretycznego oraz wyników empirycznych analiz dotyczących polskiego rynku pracy opartych na danych jednostkowych. Wykłady gościnne podczas konferencji wygłoszą: Hartmut Lehmann (University of Bologna) i Jonathan Wadsworth (London School of Economics).

 • 9-10 IV 2016 – Dni sportu: turniej piłki nożnej, organizator Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, SGH

 • 12 IV 2016 – Spotkanie z autorem książki  Millennials@Work, współorganizatorzy: Deloitte, Centrum Relacji Zewnętrznych i Transferu Technologii SGH
  „Jeśli przeczytasz tę książkę, to czeka Cię pełna sukcesów kariera i długie oraz szczęśliwe życie. Przypuszczalnie jeszcze przed końcem tego tygodnia obejmiesz stanowisko dyrektora generalnego w swojej firmie” – zażartował autor we wstępie swojej książki. Ale kto wie, może to dobra wróżba? Publikacja podpowiada, z jakimi wyzwaniami na drodze do sukcesu muszą zmierzyć się obecni 20-kilkulatkowie i jak sobie z nimi poradzić.

 • 13 IV 2016 – Święto SGH – kulminacja obchodów 110-lecia SGH
  Rektor i Senat Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na uroczyste i wyjątkowe posiedzenie Senatu SGH, które odbędzie się w dniu Święta Szkoły. Podczas posiedzenia Senatu nastąpi wręczenie dyplomów doktorom i doktorom habilitowanym. Wykład wygłosi prof. Wojciech Morawski.

 • 14 IV 2016 – Inauguracja Edward Altman Lecture Series, organizator Instytut Finansów, KZiF
  Podczas konferencji dowiesz się: w jakim kierunku ewoluują metody predykcji bankructwa, jakie są najważniejsze polskie doświadczenia w zakresie predykcji bankructwa, jak eksperci identyfikują problemy finansowe banków. Profesor E. Altman prowadzi badania w zakresie analizy i predykcji bankructwa, obligacji „śmieciowych”, rynków kredytowych i analizy ryzyka kredytowego. W 2005 roku został zaliczony do grona 100 najbardziej wpływowych osób w świecie finansów przez magazyn Treasury&Risk Management.

 • 17 IV 2016 – Bieg SGH, organizator Samorząd Studentów SGH
  Już trzeci raz biegniemy dla dzieciaków! Wspólnym celem ludzi kochających sport jest wsparcie małych przyjaciół z fundacji „Spełnionych Marzeń” w walce z chorobą. Wierzymy, że nawet mały gest może uczynić czyjeś życie lepszym.

 • 21 IV 2016 – Dni sportu: turniej siłacza, organizator Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, SGH

 • 22 IV 2016 – Konferencja Forum Gmin na 5!, organizator Instytut Przedsiębiorstwa, KNoP
  Konferencja połączona z ogłoszeniem wyników corocznych badań prowadzonych w Instytucie Przedsiębiorstwa, poświęconych zachowaniom przedsiębiorczym gmin w zakresie obsługi przedsiębiorców.  Celem konferencji jest upowszechnienie dobrych praktyk samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia informacji publicznej dla inwestorów i przedsiębiorców z użyciem nowoczesnych mediów. Jest też wymianą doświadczeń związanych z prowadzeniem badań naukowych dotyczących tworzenia warunków rozwoju przedsiębiorczości w polskich regionach.

MARZEC 2016

LUTY 2016

STYCZEŃ 2016

GRUDZIEŃ 2015


LISTOPAD 2015

PAŹDZIERNIK 2015

 

 Hasło i logo

 
Komitet obchodów 110-lecia SGH przyjął hasło obchodów w podwójnym brzmieniu:
 • Z tradycją w nowoczesność – jako hasło dopełniające logotyp 110-lecia SGH
 • 110 lat SGH, z tradycją w nowoczesność – jako hasło widniejące bez logotypów
 • 110 years of SGH – with Heritage to Progress – hasło w języku angielskim

POBIERZ LOGO >

 

 
 
 

 Wirtualne muzeum

 
 
 
Historia uczelni, profesorowie, absolwenci, władze, archiwalia, fotografie, wirtualny spacer po kampusie – to wszystko i wiele więcej. Zapraszamy!

ODWIEDŹ MUZEUM >

 

 

 Nasi Absolwenci

 
 

 Historyczne nazwy

 
 • Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego (1906-1908)
 • Wyższe Kursy Handlowe im. Augusta Zielińskiego (1908-1915)
 • Wyższa Szkoła Handlowa w Warszawie (1915-1933)
 • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (1933-1940)
 • Kursy Gospodarcze (1940-1941)
 • Miejska Szkoła Handlowa (1941-1942)
 • I Miejska Szkoła Handlowa II stopnia (1942-1943)
 • Miejskie Kursy Handlowe (1943-1944)
 • Kursy Akademickie w Częstochowie (1944-1945)
 • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (1945-1949)
 • Szkoła Główna Planowania i Statystyki  w Warszawie (1949-1991)
 • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (od 1991)

DZIEJE SZKOŁY >